ing' ); ?>
Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/mateusiak/ftp/katalogszlachty/includes/framework.php:128) in /home/mateusiak/ftp/katalogszlachty/libraries/joomla/session/session.php on line 423

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/mateusiak/ftp/katalogszlachty/includes/framework.php:128) in /home/mateusiak/ftp/katalogszlachty/libraries/joomla/session/session.php on line 423

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/mateusiak/ftp/katalogszlachty/includes/framework.php:128) in /home/mateusiak/ftp/katalogszlachty/libraries/joomla/session/session.php on line 426
W sprawie formowania Pułku Augustowskiego

postheadericon W sprawie formowania Pułku Augustowskiego

 

DOWODZCA GWARDYI RUCHOMEY

Woiewództwa Augustowskiego.


Wspieraiąc patriotyczne i gorliwe zamiary Rady Obywatelskiey, i Obywateli Woiewództwa Augustowskiego, w wystawieniu kosztem swoim Pólku Jazdy Krakusów, pod nazwiskiem Półku Augustowskiego, prócz wszelkiey gotowości do naywyższych ofiar, iakich dziś Oyczyzna potrzebować może, a razem w celu przeprowadzenia do tem prędszego skutku tak pięknego przedsięwzięcia Obywateli Woiewództwa Augustowskiego, zawiadamiam ninieyszem:

1.    Że w mieście Woiewódzkiem Suwałkach obrał punkt do zebrania ochotników do Półku Augustowskiego, z czterech szwadronów składaiącego się, a szwadron jeden po 150 koni.

2.    Mundur takowego Półku będzie sukmanka za kolana z sukna szaraczkowego, z kołnierzem i mankietami ponsowemi; raytuzy szare, w kroku skórą obszyte; czapka czworograniasta pikowana ponsowa, przy niey kukarda i kitka biała na sześć cali od czapki wysoka; przy czapce podpinka rzemienna pod brodę; szpencer z kożucha pod spod, a w mieyscu płaszcza kolisty po kolana długi kołnierz szaraczkowy, płótnem podszyty, guziki tymczasowie w sukno obszyte.

3.    Koń nie młodszy jak lat 4 skończone, a choć stary, byle silny i żarki, miary średniey, z ogniem a nie leniwy, i nóg pewnych; uzdeczka łącznie z powodem, aby razem zastępowała i uździenicę; siodło jakie bydź może, byle konia nie sedniło; mantelzak okrągły z denkami po końcach, w tyle do siodła przypięty; sakwy mieszczące trzydniowy obrok; torba do dawania w niey obroku koniowi w polu, i torba skórzana na zgrzebło, szczotkę, etc. zawieszona na przedzie siodła, niemniey jeden postronek do furażowania.

4.    Uzbroienie: pałasz na pandencie jaki mieć można, byle do użycia dobry, w mieysce ładownicy modelem Krakusów ko każdey stronie przeciw piersi w sukmanie po dwa rzędy jeden pod drugim, w których po 6. ładunków kartuskich, z klapką do przykrycia; pistolet na smyczu, a nadewszystko lanca z dobrym grotem 10. bótów trzymaiąca, grot troygraniasty cali 12. a dwa pręciki od grota na drzewcu po cali 24. długie bydź powinny, a to wszystko mocno na drzewcu osadzone; drzewiec grubości dwóch cali, z drzewa twardego, naylepiey klonowego suchego, tylec ma bydź tak okuty, aby mógł bydź w ziemię utknięty.

5.    Na Dowódzcę tego Półku Rada Obywatelska wezwała Hrabiego Stefana Rostworowskiego, byłego Majora, a tymczasowie do uporządkowania ochotników wyznaczyła Macieja Golańskiego, byłego Kapitana Półku I. Ułanów, Obywatela tuteyszego Woiewództwa.


Polacy! ktokolwiek ma zamiar pomnażać szeregi Oyczyzny, idźcie pod tem znamieniem naszego Woiewództwa Augustowskiego, z 4 szwadronów składającego się, lecz w miarę liczby ochotników powiększonym bydź może do 5. i 6. szwadronów. ? Działaymy z pośpiechem, Bóg sprawie naszey błogosławi.

NIECH ŻYJE WOLNOŚĆ !

NIECH ŻYJE OYCZYZNA !

Dnia 19. Grudnia 1830. w Główney Kwaterze w Suwałkach.

St. Osipowski.
Dowódzca Gwardyi Ruchomey Woiewództwa Augustowskiego.

Źródło: Archiwum Państwowe w Łomży; Naczelnik Powiatu Łomżyńskiego, sygn. 42.

 

Poprawiony (czwartek, 08 września 2011 16:09)

 
Naszą witrynę przegląda teraz 139 gości