ing' ); ?>
Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/mateusiak/ftp/katalogszlachty/includes/framework.php:128) in /home/mateusiak/ftp/katalogszlachty/libraries/joomla/session/session.php on line 423

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/mateusiak/ftp/katalogszlachty/includes/framework.php:128) in /home/mateusiak/ftp/katalogszlachty/libraries/joomla/session/session.php on line 423

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/mateusiak/ftp/katalogszlachty/includes/framework.php:128) in /home/mateusiak/ftp/katalogszlachty/libraries/joomla/session/session.php on line 426
Rok 1863 według raportów Wójta Gminy Stelmachowo cz. II

postheadericon Rok 1863 według raportów Wójta Gminy Stelmachowo cz. II

 

6 czerwca 1863

 

"W dniu wczorajszym około południa na wiadomość o spaleniu się mostu pod Złotorją nadszedł z Białegostoku oddział wojska, piechoty, poprzeprawił się po kładkach do wsi Złotoryi na śledztwo w trakcie czego, widząc za rzeką na łące kilku mieszkańców poczęli żołnierze do nich strzelać i od strzałów tych najbliżej siedząca kobieta z dzieckiem na kolanach Franciszka Sławecka lat 21 żona gospodarza miejscowego, kulą w pierś zabitą została poczem oddział ten na powrót wyszedł do Białegostoku".

5 lipca 1863

"Wczoraj wieczorem nieznajomi jeźdzcy konni, około 10 ludzi, uzbrojonych w pałasze i rewolwery wpadli do Gminy tutejszej i zabrali przemocą z folwarku Stelmachowo 3 i Kurowa 3 najlepsze konie dworskie a wmiejsce tych porzucili /6/ swoje konie liche i do niczego niezdatne poczem natychmiast odjechali w stronę kolei żelaznej".

11 sierpnia 1863

"Mam honor donieść iż w dniu dzisiejszym pokazała się w lasach Stelmachowskich konna partja około 40 ludzi uzbrojona w dubeltówki, pałasze i pistolety i rozkazawszy dać sobie żywności z folwarku, oddaliła się ztąd w stronę Mężenina".

2 października 1863

"W dniu dzisiejszym Kajetan Kulesza ze wsi Niziołk Starych, Gminy Kulesze, przybywszy do Urzędu mego oznajmił, iż przed kilkoma tygodniami znikł z tejże wsi brat jego rodzony Melchior Kulesza którego dziś w zaroślach pod wsią Sierki znalazł bez życia zakopanego w ziemi - domaga się więc aby powyprowadzeniu śledztwa zwłoki tegoż oddane mu były dla pochowania".

4 listopad 1863

"W dniu wczorajszym Jan Łapiński z Kurowa znalazł na błotach pod Kurowem nieżywego Mariana Dobkowskiego lat 19 syna Wojciecha i Marianny z Pajewa który wedle objaśnienia matki jego szukając koni w zaroślach onegdaj to jest 2 dni temu wieczorem przezwojska przechodzące zabity został".

20 grudnia 1863

"Jeszcze w miesiącu lipcu rb. przybywszy do dóbr Stelmachowa P Adama Rostworowskiego, 10 konnych powstańców, uzbrojonych w pałasze i pistolety, zabrali przemocą sześć najlepszych koni dworskich, a w miejsce tych porzucili sześć swoich lichych i doniczego niezdatnych koni - o czem natychmiast raportem z d 5 lipca rb. za Nr 287 przez umyślnego posłańca Mikołaja Perkowskiego gospodarza ze wsi Rzędziany posłanym, doniosłem. Tymczasem w dniu 18 grudnia rb. jakiś oddział z 2 rot piechoty i 26 kozaków, przyszedł tu z M. Szczuczyna - po dopełnieniu najściślejszej w całym dworze rewizji, nieznalazłwszy nic więcej podejrzanego, zabrał 10 koni jakoby ukrywanych, t.j. 6 powyżej wspomnianych i 4 własnych dworskich, nadto zabrał kocioł duży miedziany dworski od 15 lat na gruncie znajdujący się - Rzetelność zaś tego że wspomniane konie są rzeczywiście własnością P. Roztworowskiego, a kocioł znajdował się ciągle w magazynie dworskim i nie był nigdy powstańcom dawany poświadczyć mogą włościanie najbliższych wsi Broniszewo i Łopuchowo - wreszcie aresztował i zabrał Ekonoma miejscowego Marcela Olszewskiego pisarza Antoniego Gołaskiego z Stelmachowa - kowala Stanisława Karpińskiego, Antoniego Maliszewskiego gospodarza Paulina Śledzińskiego syna szynkarza i Stanisława Krasickiego robotnika z Broniszewa a 4 ludzie dworscy pobici przez żołnierzy leżą obłożnie słabi".

29 grudnia 1863

" Aresztowani przed 2 tygodniami do Tykocina Alfons i Apolinary bracia Kurzynowie szlachty ze wsi Hermany w dniu wczorajszym życie w areszcie zakończyli - wzięci z miejsca zdrowi - przyczyna więc ich śmierci mi nieznana".

 

Źródło: Archiwum Państwowe w Białymstoku. Akta gminy Stelmachowo.

Poprawiony (poniedziałek, 06 grudnia 2010 11:45)

 
Naszą witrynę przegląda teraz 130 gości