ing' ); ?>
Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/mateusiak/ftp/katalogszlachty/includes/framework.php:128) in /home/mateusiak/ftp/katalogszlachty/libraries/joomla/session/session.php on line 423

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/mateusiak/ftp/katalogszlachty/includes/framework.php:128) in /home/mateusiak/ftp/katalogszlachty/libraries/joomla/session/session.php on line 423

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/mateusiak/ftp/katalogszlachty/includes/framework.php:128) in /home/mateusiak/ftp/katalogszlachty/libraries/joomla/session/session.php on line 426
Rok 1863 według raportów Wójta Gminy Stelmachowo cz. I

postheadericon Rok 1863 według raportów Wójta Gminy Stelmachowo cz. I

 

9 marca 1863

 

"W dniu dzisiejszym pokazała się w Gminie tutejszej w zaroślach około Tartaku Zawadzkiego banda kilkunastu ludzi uzbrojonych w dubeltówki. Zkąd ona przybyła niewiadomo i niebawem poszła z tego lasami w kierunku Wizny"

2 kwietnia 1863

"W dniu wczorajszym około godz. 10 w nocy pod czas nieobecności mojej w domu, naszło na Stelmachów kilku nieznajomych ludzi uzbrojonych w dubeltówki i zabrawszy przemocą furmankę odjechali dokąd mianowicie udali się, wcale nie wiadomo, gdyż zajęty fornal z końmi dotąd niepowrócił"

8 kwietnia 1863

"W dniu dzisiejszym zrana znaleziony został we wsi Pszczółczynie Gminie tutejszej powieszony na wierzbie włościanin miejscowy lat 35 a we wsi Radule wczoraj wieczorem porwany został niewiadomo dokąd Jan Ciołko wyrobnik lat 36".

11 kwietnia 1863

"Wczoraj w nocy z wieczora najechawszy do Gminy tutejszej banda kilku nieznajomych ludzi z Naczelnikiem swoim przy pistoletach i pałaszu, odbiła przemocą z pod dozoru znajdujących się na kuracyi u rodziców swoich 2 ranionych włościan a mianowcie 1 Leonarda Słowikowskiego we wsi Sierki 2 Mateusza Milewskiego w Jeżewie i ludzi tych nawet jeszcze słabych z sobą uwiozła".

13 kwietnia 1863

"Dziś w nocy wpadła do Gminy tutejszej banda kilkunastu nieznajomych ludzi, pochwyciła przemocą ze wsiów Siekierki, Złotorja i Żędziany dwudziestu kilku młodych chłopaków popisowych i w nocy niewiadomo do kąd wywiozła - Mieszkańce tym napadem nieśmieli stawić oporu".

14 kwietnia 1863

"W dniu dzisiejszym przed samym południem czterech ludzi nieznanych dobże uzbrojonych w dubeltówki i pistolety napadli na dom pocztowy i zabrali przemocą dwa pistolety rządowe i dubeltówkę własnością Ekspedytora Poczty będącą na używanie której pozwolenie posiada, zkąd zaś ludzie Ci przybyli i gdzie mogli się udać Ekspedycji tutejszej niewiadomo".

15 maja 1863

"W dniu wczorajszym kilku uzbrojonych nieznajomych ludzi, przybywszy do Gminy tutejszej zajęli przemocą ze wsi Siekierki 13 chłopaków włościan, a w przejeździe około folwarku Lipniki napadli na miejscowego Ekonoma Sikorskiego, chcieli go najprzód zrabować z pieniędzy a potem gwałtownie pochwycić z sobą. Powziąwszy o tem napadzie wiadomość udałem się natychmiast na grunt i dopędziłem ich wieczorem we wsi Sanniki lecz przyaresztować spod zbrojnego konwoju nie byłem w stanie i ci niewiadomo dokąd zaraz wywiezieni zostali".

5 czerwca 1863

"Dziś w nocy podpalony niewiadomo przez kogo, Most główny na korycie rzeki Narwi, pod Złotorją na Trakcie bitym Białostockim do Cesarstwa należący zupełnie się spalił i z tego powodu komunikacja Traktem Białostockim przerwana została".

15 czerwca 1863

"W d 13 czerwca rb, kilku uzbrojonych Niemców fabrykantów z pobliskiego m. Choroszczy Ptu Białostockiego przyszli z Białostockim oddziałem wojska do wsi Sabina Gminy tutejszej w celu poszukiwania powstańców, a nieznalazłszy nigdzie takowych, napadli na domy miejscowych mieszkańców, zniszczyli i zrabowali tymże rozmaite ruchomości ocenione przez poszkodowanych na rs 1282 k. 43 a w końcu chcieli podpalić dom Wawrzyńca Stypułkowskiego lecz oficer nadbiegł i tego niedozwolił. Następnie ciż sami Niemcy naszli z bronią do Złotoryi, pod pozorem rewizyi - jeden z nich dosyć pijany, wymierzył odwiedziony karabin do P Sniegockiego Ekspedytora poczty i zaledwie przez obecnych Kozaków od wystrzału wstrzymany został".

 

Źródło: Archiwum Państwowe w Białymstoku. Akta gminy Stelmachowo.

Poprawiony (poniedziałek, 06 grudnia 2010 11:46)

 
Naszą witrynę przegląda teraz 137 gości